Jakou hračku v jakém věku?

Vhodná hračka je ta, která je volena přiměřeně věku dítěte, zároveň ho stimuluje a rozvíjí. Nezapomínejme ani na to, že by měla odrážet zájmy dítěte.

Předškoláci

V předškolním věku se děti neuvěřitelně rychle rozvíjejí. Proto bychom měli volit hračky, které rozvíjí motoriku (jak hrubou, tak jemnou), smyslové vnímání (rozvoj slovní zásoby a komunikace) či orientaci.

Děti v tomto věků baví věci skládat a pak zase rozebírat, baví je také přejímání rolí a stylizace například do role rodiče.

Obecně jsou tedy vhodná pexesa, stavebnice, kreslení, navlékání korálků, hra s loutkami či plyšáci. Později (kolem čtvrtého, pátého roku) i logické hry, domino, hry na rozeznávání barev a tvarů.

Velmi důležitý je i rozvoj emoční inteligence, ke kterému nám v dnešní době dopomůže spousta pomůcek (např. speciální knížky).

Malí školáci

V tomto věku bychom neměli zapomínat na hračky, které dětem pomohou s nástupem do školy a jeho hladkým průběhem. Takové hry a hračky se zaměřují na pochopení principů psaní, čtení a počítání. Děti nenásilnou formou všechny tyto dovednosti procvičují a přitom mají pocit, že si hrají.

Dětem se v tomto období rozvíjí také logické myšlení. Můžeme proto zakoupit i společenské hry s náročnějšími pravidly a hry, které vyžadují delší soustředění. Pokud jsme si všimli, že v předškolním věku baví naše dítě stavebnice, dopřejme mu teď složitější konstrukce.

V tomto věku už bychom měli již více zohledňovat to, co dítě baví a zajímá, v čem se samo chce rozvíjet a tomu přizpůsobit výběr hraček.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

  • hračky
  • přdškoláci
  • školáci
  • Zapoj se do diskuze!

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *