Cvičení na rozvoj kreativity u těch nejmenších

Rozvoj kreativity, mimo to, že je to pro dítě i rodiče zábava, je velmi důležitý. Vždyť kreativně přistupujeme k řešení téměř veškerých problémů, změn plánů a životu jako takovému. Každá kreativní činnost je tvůrčí proces – ať už jde o naši seberealizaci, nebo jen o to, že chceme něco vytvořit.

Tvořiví lidé jsou jsou vnímaví a citliví, dokáží pružně myslet a bývají také originální. U dětí můžeme kreativitu rozvíjet například následujícím cvičením na vyjadřování, protože právě to patří mezi základní schopnosti spojené s kreativitou.

Sedněte si s dítětem a začněte hrát hru, ve které bude muset říct co nejvíce slov na nějaké písmeno. Například na „p“. Neomezujte jej slovními druhy, tomu by stejně nerozumělo. Klidně mu i pomáhejte ukazováním na jednotlivé předměty, které na hlásku začínají. Za každé slovo jeden bod.

Vyberte jedno ze slov, které dítě řeklo, a chtějte, aby ho nakreslilo. Jakmile bude nakresleno, navrhněte dítěti, aby k předmětu (slovu) vymyslelo příběh. Například pokud jste dítěti vybrali slovo – pero, pták, plakát, ponožka atd., chtějte, ať v příběhu třeba právě ponožka dostane jméno, věk, pohlaví, svůj osud (třeba jak hledá svou druhou ponožku atd.)

Důležité je dětem pomáhat a vysvětlovat jim, jak úkoly myslíte. Zároveň hlídat, aby se děti nedržely jen vašich schémat a návodů a samy kreativitu vytvářely. Pokud to moc nepůjde, nezoufejte. Zkuste to za čas a uvidíte, že to půjde.

Total 0 Votes
0

Tell us how can we improve this post?

+ = Verify Human or Spambot ?

  • hra
  • keativita
  • rozvoj
  • Zapoj se do diskuze!

    Napsat komentář

    Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *